DRY CLEAN EXPRESS YÖNETİM KURULU BAŞKANI FATİH AVŞAR, BAŞARI HİKAYESİNİ HÜRRİYET GAZETESİ OKURLARINA ANLATIYOR

İSTANBUL’da, 2003 yılına kadar kumaş üretimi yapan Avşar Ailesi’nin ikinci kuşak temsilcisi Fatih Avşar, önce kurumsal müşterilere yıkama yapan büyük bir
çamaşırhane (Laundry) kurdu. 2008’den itibaren de son tüketici için ‘Dry Clean Express’ markasıyla kuru temizleme dükkanları açmaya başladı. Şu anda 90 şubeye ulaşan firma, Ukrayna ve Gürcistan’a da girdi. Şimdi sırada Fransa, İtalya ve Orta Doğu ülkeleri var. Yurt içinde 19 vilayette 90 şubeli bir kuru temizleme zinciri haline gelen Dry Clean Express’lerde yaklaşık 600 kişi çalışıyor. Hedef 2017 sonuna kadar 150 şubeye ulaşmak. Dry Clean Express Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Avşar şöyle anlatıyor öyküsünü:

BABAM BEĞENMEDİ AMA

“Ben inşaat mühendisiyim fakat aile olarak Babadan tekstilciyiz. Eğitim hayatımı tamamladıktan  sonra aile işimizde bir süre çalıştım. Babam, ‘yeni bir işe girelim, bize fikir geliştir’ dedi. Ben de oturdum, o yıllardan bugünlere en hızlı büyüyecek sektörleri araştırdım. Yaptığım Pazar araştırmaları sonucu ‘kuru temizleme’ sektöründe karar kıldım. Babam ilk zamanlarda hak vermeyerek fikrimi desteklemedi. Bana, ‘Bula bula bunu mu buldun, milletin kirli çamaşırlarını mı yıkayacağız’ diye takıldı. Ancak, sonradan iş hızlı büyüyünce takdir de etti.

ÖNCE KURUMSAL ÇAMAŞIRHANE

2003’te kurumsal müşterilere yani otellere restoranlara hizmet verecek çamaşırhane (endüstriyel yıkama) fabrikası kurduk. O işte 2009’a kadar devam ettik. Bu arada, kim böyle bir tesis kurmak isterse anahtar teslimi kurabiliyorduk. 2009’da kendi çamaşırhanemizi sattık ve o işten çıktık. Ancak bu arada, işin perakende tarafında ayrıca hızlı büyüme olacağını görmüştük.

DAHA SONRA BİREYSEL MÜŞTERİLERİMİZE HAK ETTİĞİ KURU TEMİZLEME HİZMETİ

2007’de, Dry Clean Express’i kurduk ve son tüketiciye yani bireysele hizmet verecek kuru temizleme zinciri kurmak için 2008’de yola çıktık. Özellikle Alışveriş Merkezlerinin (AVM) çok hızlı yayılmasının da etkisiyle işimiz çok hızlı büyüdü. 2017 sonuna kadar 150 şube olmayı hedefliyoruz. Markamız 42 ülkede tescillendi ve yurt dışında Ukrayna ile Gürcistan’da ilk dükkanlarımız da açıldı. Çok yakında Faransa ve İtalya’da açmayı planlıyoruz. Ayrıca Ortadoğu ülkeleri özellikle de körfez ülkelerinde masterfranchising vermeye hazırlanıyoruz.”

DENİZ KUMUYLA TEMİZLİYORUZ

Son yıllarda, kuru temizlemede ‘organik temizlemenin’ öne çıktığını söyleyen Fatih Avşar, “Çünkü kimyasalların kanserojen etkisi bulunuyor. Biz de bu nedenle Türkiye’de Green Earth teknolojisiyle kuru temizleme yapıyoruz. Aslında silikon yani deniz kumu kullanılarak temizleme yapılıyor. Hem enerjiden tasarruf sağlanıyor hem de kıyafetlerde kimyasal atık ihtimali olmuyor” diye konuştu.

 

KURUMSAL İLETİŞİM

  • Kuru temizleme sektörüne yeni bir soluk getiren DRY CLEAN EXPRESS "Türkiye'nin 1 Numaralı Kuru Temizleme Uzmanı" olma ünvanını gururla taşımaktadır. Günümüzde bilinçli ve çağdaş insanımıza hizmet vermenin ne denli güç olduğunun bilincinde olarak faaliyetlerini aralıksız devam ettiren DRY CLEAN EXPRESS 2012 - 2013 – 2014-2015-2016-2017 yıllarında üst üste ALTIN MARKA ödülünü kazanmıştır.
  • Genel Müdürlük: Acarsize Binası A Blok No:5 Acarkent Beykoz, İSTANBUL, 34800, TÜRKİYE
  • +90 (216) 331 10 00
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.