İSTANBUL’da, 2003 yılına kadar kumaş üretimi yapan Avşar Ailesi’nin ikinci kuşak temsilcisi Fatih Avşar, önce kurumsal müşterilere yıkama yapan büyük bir kuru temizleme mağzası (Laundry) kurdu. 2008’den itibaren de son tüketici için ‘Dry Clean Express’ markasıyla kuru temizleme mağazaları açmaya başlayan Fatih Avşar. Şu anda 90 şubeye ulaşarak büyüyen firma, Ukrayna ve Gürcistan’a da dahil olmak üzere pek çok ülkeye yatırım yaparak ülkemizi bu konuda temsil etmeye başladı. Şimdi sırada Fransa, İtalya başta olmak üzere orta doğu ülkeleri var. Yurt içinde 19 vilayette 90 şubeli bir kuru temizleme zinciri haline gelen Dry Clean Express’lerde yaklaşık 600 kişi çalışıyor. Hedef 2023 sonuna kadar 150 şubeye ulaşmak.

Kuruluşundan bu yana 40 yılı aşkın suredir başta tekstil olmak üzere çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmamız kazanmış olduğu birikimi ile varlığını başarı ile sürdürmektedir. Ülkemizde ve yer aldığımız sektörlerde, kurum vizyonumuz ve misyonumuza dayanarak daima en iyi teknoloji ile insan ve çevre sağlığını dikkate almamız rakiplerimiz tarafından takdir edilip, öncü olmamızı sağlamıştır. Geldiğimiz bu noktada , başarılı ve dinamik ekibimiz ile planladığımız hedefleri yakalamaktan ve her gün gelişen yapımızdan ötürü mutluluk duymaktayım.

1972 yılında başladığımız bu yolculukta, başarılı olmamızın en temel sebebi kurum ilişkilerimizde ikili iletişim ve güven unsurunu her zaman ön planda tutmamızdır. Karşılıklı güven hususunu ilke edindiğimiz girişimlerimizde başarı her zaman bizi takip etmiştir. Bunu yaparken sektörün Pazar araştırmaları, risk analizleri ve sürekli gelişen teknolojilere sağladığımız uyum, attığımız her adımda bizi daha da güçlendirmiştir. Yapmış olduğumuz işlerde projenin ilk sürecinden tamamlanma sürecine kadar benimsediğimiz ve taviz vermediğimiz en önemli kurum vizyonumuz olan ciddiyetimiz ve titizliğimiz müşterilerimizin ve bizimle iş yapan ortaklarımızın güven duygusunu daha da pekiştirmiştir.

AVŞAR HOLDİNG, uzun yıllar önce başlayan yolculuğunu geleceğe taşıyarak, başarılı işlere atmış olduğu imzalar ile artık global bir dünya şirketidir. Bugün, kurulduğu gün ile aynı inanç ve istek ile hedeflerine odaklanan firmamızın sektörlere yön verip ‘’ takip edilen ‘’ olması bizleri gururlandırmaktadır. Bu gurur ve güven duygusunda emeği olanlara teşekkür ediyorum.

Dry Clean Express Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Avşar şöyle anlatıyor öyküsünü:

BABAM BEĞENMEDİ AMA

“Ben inşaat mühendisiyim fakat aile olarak Babadan tekstilciyiz. Eğitim hayatımı tamamladıktan sonra aile işimizde bir süre çalıştım. Babam, ‘yeni bir işe girelim, bize fikir geliştir’ dedi. Ben de oturdum, o yıllardan bugünlere en hızlı büyüyecek sektörleri araştırdım. Yaptığım Pazar araştırmaları sonucu ‘kuru temizleme’ sektöründe karar kıldım. Babam ilk zamanlarda hak vermeyerek fikrimi desteklemedi. Bana, ‘Bula bula bunu mu buldun, milletin kirli çamaşırlarını mı yıkayacağız’ diye takıldı. Ancak, sonradan iş hızlı büyüyünce takdir de etti.

ÖNCE KURUMSAL ÇAMAŞIRHANE

2003’te kurumsal müşterilere yani otellere restoranlara hizmet verecek çamaşırhane (endüstriyel yıkama) fabrikası kurduk. O işte 2009’a kadar devam ettik. Bu arada, kim böyle bir tesis kurmak isterse anahtar teslimi kurabiliyorduk. 2009’da kendi çamaşırhanemizi sattık ve o işten çıktık. Ancak bu arada, işin perakende tarafında ayrıca hızlı büyüme olacağını görmüştük.

DAHA SONRA BİREYSEL MÜŞTERİLERİMİZE HAK ETTİĞİ KURU TEMİZLEME HİZMETİ

2007’de, Dry Clean Express’i kurduk ve son tüketiciye yani bireysele hizmet verecek kuru temizleme zinciri kurmak için 2008’de yola çıktık. Özellikle Alışveriş Merkezlerinin (AVM) çok hızlı yayılmasının da etkisiyle işimiz çok hızlı büyüdü. 2017 sonuna kadar 150 şube olmayı hedefliyoruz. Markamız 42 ülkede tescillendi ve yurt dışında Ukrayna ile Gürcistan’da ilk dükkanlarımız da açıldı. Çok yakında Faransa ve İtalya’da açmayı planlıyoruz. Ayrıca Ortadoğu ülkeleri özellikle de körfez ülkelerinde masterfranchising vermeye hazırlanıyoruz.”

DENİZ KUMUYLA TEMİZLİYORUZ

Son yıllarda, kuru temizlemede ‘organik temizlemenin’ öne çıktığını söyleyen Fatih Avşar, “Çünkü kimyasalların kanserojen etkisi bulunuyor. Biz de bu nedenle Türkiye’de Green Earth teknolojisiyle kuru temizleme yapıyoruz. Aslında silikon yani deniz kumu kullanılarak temizleme yapılıyor. Hem enerjiden tasarruf sağlanıyor hem de kıyafetlerde kimyasal atık ihtimali olmuyor” diye konuştu.