Yeterli kimyasal emilimi sağlamadığı için Avrupa’da kullanımı yasaklanan hurdaya çıkmış kuru temizleme makinalarının, Türkiye pazarına sokulmasıyla merdiven altı kuru temizleme hızla arttı. Uzmanlar, bu makinalarla yapılan kuru temizlenin birçok cilt ve solunum yolu hastalığı ile birlikte kanser riskine neden olduğunu vurguladı.

Çalışanlardan, ev hanımlarına kadar herkesin tercih ettiği ve sıklıkla kullandığı kuru temizlemenin, yeterli kimyasal emilimi sağlayamayan makinalarla yapılmasının sağlık sorunlarına neden oluyor. Özellikle cilt problemlerine, solunum yolu hastalıklarına ve kansere kadar varan birçok ciddi hastalığa davetiye çıkardığına dikkat çekildi. Türkiye’ye sokulmasının devlet tarafından günümüzde engellemesine rağmen, daha önceden getirilen ve isimsiz hizmet veren yerlerdeki kuru temizleme makinalarının sağlığı tehdit ettiği belirtildi. Dry Clean Express Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Avşar, kuru temizlemenin nasıl yapıldığı ve sağlığa etkileri hakkında bilgi verdi.

Merdiven altı kuru temizlemenin adeta zehirle yapıldığını belirten Avşar, “Merdiven altı kuru temizleme yerlerinde kullanılan makinalar; bir giysiden alınan kirin bir sonraki kire ilave edilmesine neden olurken, alerji ve birçok cilt sorunlarının yanı sıra kansere varan hastalıklara sebep olabiliyor. Kuru temizleme işlemi makinaya koyulan “Perkloretilen” adında, zehirli ve tehlikeli olan özel bir kimyasalla yapılır. Bu kimyasalın temizlik işlemi sonrası kıyafetlerden tam olarak arındırılmış olması gerekir. Ancak kullanımı yasaklanmasına rağmen halen merdiven altı kullanılan makinalarla yapılan kuru temizleme işlemi sonrasında, zehirli kimyasal giysinden yeterince arındırılamıyor. Kimyasal emilimin tam sağlanamaması sonucunda bu zehir; kıyafet üzerinde gözle görülemeyen şeffaf bir tabaka halinde yer alıyor.” dedi.

GİYSİ ÜZERİNDE Kİ AĞIR KOKU, TEHLİKEYE İŞARET!

Sağlıklı bir kuru temizleme hizmetinin nasıl anlaşılacağı konusunda ise Fatih Avşar, “Yeterli emilimi yapamayan makinalarla gerçekleştirilen kuru temizleme sonrası vücut, kıyafet ile temas ettiğinde zehri adeta bir sünger gibi çekiyor ve hastalıklara neden oluyor. Sağlıklı bir kuru temizleme hizmetinin alınıp alınmadığının tespitini ise giysiyi koklayarak yapabilirsiniz. Eğer ki kıyafetinizde ağır bir kimyasal koku bulunuyorsa, perkloretilen maddesinin kıyafetinizden tam olarak emilimi sağlanamamıştır. Bu durumda sağlıklı bir kuru temizleme işleminden, ne yazık ki bahsetmek mümkün değildir ve tehlikeye işarettir.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE, KURU TEMİZLEME SEKTÖRÜNÜN KALİTE STANDARDI BULUNMUYOR”

Türkiye’de kuru temizleme sektöründe bir kalite standardının bulunmadığını belirten Avşar, “Türkiye’de son bir buçuk yıldır devletin müdahalesi ile merdiven altı kuru temizleme bitirilmeye çalışılıyor. Fakat devlet kadar kurumlarda, kaliteli ve sağlıklı bir kuru temizleme hizmeti için dikkat etmeli, bir standardın oluşmasını sağlamalı. Gerekli alt yapılarını ve donanımlarını tamamlamadan, hizmet verip insan sağlığını tehlikeye atmamalı.” şeklinde konuştu.