1.     Markanızın kuruluş öyküsünü anlatır mısınız?

Kuruluş hikayesi 1972’li yıllarda başlayan firmamız, ilk aşamada Türkiye’de tekstil sektörünün önde gelen firmalarına partnerlik yapmış ve sonrasında kendi ihracat portföyünü oluşturarak dünyada toplam 56 ülkeye ihracat gerçekleştirmiştir. Tekstil ile ilgili diğer hizmet sektörlerini de zaman içerisinde hedeflerimiz arasına ekleyen firmamız, tekstil ürünleri üzerindeki deneyim ve birikimlerini ürünlerin temizlenmesi yönünde kullanma ve ilk etapta kurumsal müşterilere ulaşma kararı almıştır.

Kurumsal firmaların tekstil temizleme işlemleri için ilk adımı 2003 yılında çamaşırhane kurulumu ile gerçekleştirdik. Bu sektördeki faaliyetlerimizi başarı ile devam ettirip ilk çamaşırhane kurulumundan 3 yıl sonra 2006 yılında ise bireysel müşterilere de en iyi hizmeti verebilme düşüncesi ile “ DRY CLEAN EXPRESS ” markasını ve konseptini oluşturduk .Kısa sürede sektördeki ihtiyacı karşılama yönündeki çalışmalar yeni şubelerin açılışı ile ivme kazanmıştır.

Dry Clean Express’in marka değerinin kısa sürede ilk sıraya yerleşmesi ;Konseptin içerdiği son teknoloji ekipmanlar ve profesyonel kadro ile nitelikli ve kaliteli hizmet verilerek sağlanmıştır. Günümüzde bilinçli ve çağdaş insanımıza hizmet vermenin ne denli güç olduğunun bilincinde olarak faaliyetlerimizi aralıksız devam ettirip “DRY CLEAN EXPRESS “ 2011 – 2012 – 2013 – 2014 – 2015 – 2016 – 2017 yıllarında üst üste ALTIN MARKA ödülüne layık görüldük.

2.     Dry Clean Express başarılarıyla göz dolduruyor, başarısının sırrı nedir?

DRY CLEAN EXPRESS’in başarısı kuru temizleme sektörüne getirdiği yeni soluk ve heyecanı koruyarak değerlerine saygılı, bilinçli, sorumlu ve sürekli geliştirilen hizmet sunan bir marka olmasından gelmektedir.

Franchise vermek bizim için sadece ağımızı büyütmek için değil, kalite standardımızı nihai kullanıcılara benimsetmek ve kuru temizlemecilik denildiğinde oluşturulan yanlış algının giderilmesine öncülük etmek demektir.

Franchisee adaylarımız ile kurduğumuz ilişkileri sağlam temeller üzerine inşaa etmek, bize başarıya açılan kapının anahtarını vermektedir. Yaptığımız işe olan inancımız bu başarının sürekliliğini sağlamıştır.

3.     Sektöre kazandırdığınız ORGANİK KURU TEMİZLEME teknolojisinden söz eder misiniz?

Organik kuru temizleme; tamamen ekolojik, insan ve çevre dostudur. Giysilere zarar vermemesinin yanı sıra her yıkamada giysileri yenileme özelliğine sahiptir. Kuru Temizlemede devrim yaratan bu teknoloji , geleneksel kuru temizleme sistemlerinin aksine kıyafetlerde her yıkamada renk ve doku canlılığı sağlar. Ayrıca sistem damıtma işlemi gerektirmediğinden, işletmelere yılda 9000 TL’ye kadar su ve enerji tasarrufu sağlar. İçerdiği saf silikon sayesinde abiye, kürk, ipek, deri ve kaşmir gibi pahalı kıyafetlere zarar verme riskini ortadan kaldırır. Ekolojik olduğu kadar ekonomik de olan bu teknolojiyi ülkemize kazandırmış olmanın haklı gururu içindeyiz.

4.     Türkiye’deki şube sayınız ve nerelerde olduğu konusunda bilgi alabilir miyim?

Şu anda 96 şube sayısı ile en geniş bayii ağına sahibiz. İstanbul şube sayısı bakımından listenin başında yer alır bunun yanı sıra Anadolu’nun doğusundan batısına bir çok bölgede hatta aynı Anadolu ilinde 4 şube açtığımız ( örn: Kahramanmaraş) yerler olmaktadır. İstanbul’u takip eden iller Ankara ,İzmir, Bursa ve Antakya’dır. Bu başarımız TTKD tarafından verilen ödüllerle tescillenmiştir.

5.     Sektörünüze yatırımcının ilgisi nasıl?

Sektörümüze olan ilginin artması bizi mutlu etmektedir, Türkiye pazarında önemli bir paya sahip olacağını düşündüğümüz kuru temizleme sektörünün yatırımcıların da gözdesi olacağı umudu ve düşüncesi içindeyiz. Yapılan sektörel bazda fuar ve organizasyonlar yeni yatırımcı ve girişimcilerle buluşmamıza imkan sağlamaktadır. Kuru temizleme ile ilgili henüz bir eğitimin ve standardın belirlenmediği ülkemizde, sektör lideri olan Dry Clean Express ailesine önemli ölçüde sorumluluk düşmektedir . Yatırımcılara ve genç girişimcilerimize sunduğumuz fırsatlar ile iş ortaklığına davet ediyoruz.

6.     Sizce Franchising girişimciye bir şey kazandırır veya kaybettirir mi?

Franchising sistemi ; daha önce denenmiş, başarısı kanıtlanmış ve tanınmış bir marka ile birlikte, işletme sistemine ait teknikleri ve prosedürleri kullanmanın yanı sıra girişimciye kurumsal bir kimlik kazandırır. Marka ile birlikte ulusal ve uluslararası standarda ve kaliteye sahip olmalarını sağlar. Franchisor ile ortak hareket edilerek küçük işletmelerin karşılaşacakları risk ve işletmecilik sorunlarını minimize etmeye yardımcı olur. Kaliteli personel bulma, işe alma ve yerleştirme konularında franchisor’un tekniklerinden yararlanılır.Franchise veren işletme franchisee’ye eğitim hizmetleri ve uzman personel desteği sağlar. Özellikle bizim sektörümüzde çekilen en büyük sıkıntı işletme sahibinin nitelikli usta teminidir, biz bu anlamda franchising kapsamını tam olarak karşılamaktayız. Franchising sistemi, girişimcinin yalnızlığını ortadan kaldırarak, kendi işini kurmanın getirdiği riskleri de azaltmaktadır. Franchisingin yatırımcıya kazandırdırdığı daha bir çok avantaj var iken biz Dry Clean Express olarak sistemin kaybettirdiğini düşünmüyoruz. Ortaya çıkabilecek sorunlara çözüm ortaklığı yaptığımız için Franchisee’lerimizin karşısında değil yanında yer alarak yaptığımız işe olan inancımızı ve güvenimizi ispatlamış oluyoruz.

7.     Müşterilerinizin memnun ayrılması için ne gibi ayrıcalıklarınız var, sizi farklı kılan nedir?

Bizi farklı kılan aslında hizmet sektörünün gerekliliklerini yerine getirmemiz diyebilirim. Bugüne kadar müşteriler onlara verilen hizmeti almaya alışmışlar ve olması gereken hizmetin bilincinde olamamışlardır, merdiven altı kuru temizlemecilerin sektörde var oluyor olması, bizim farkımızı ortaya koymamızı daha da kolaylaştırdı aslında. Biz kalite standartlarımızı belirlerken sektördeki açıkları göz önünde bulundurduk ve kuru temizlemecilik anlayışına itibar kazandırdık. Ciddi bir operasyon ve teknik ekipman gerektiren kuru temizleme işletmeciliğinde , franchise modelimiz ile başarıda istikrarı sağlıyoruz. Sektördeki en iyi konsept ve ekipmana sahip markamız, franchisee adaylarımıza yer seçimi, bölge garantisi ve usta temini konusunda destek olarak A+ hizmetin hakkını vermektedir.

8. Gelecek hedefleriniz ve projeleriniz neler?

Ülkemizde gerekli takdiri gören markamızı daha üst seviyelere taşıyabilme arzusu içindeyiz. Gelecek hedeflerimiz arasında şube ağımızı tüm Türkiye üzerinde oluşturmak ve kurumsal kimliğimizi tüm illerimize benimsetmek yer almaktadır. Müşteri hizmetleri ve ilişkileri yönetimini ve altyapımızı sürekli geliştirmek hedeflerimizi gerçekleştirmek için yaptığımız temel faaliyetlerdendir. Vizyonumuz Dünya pazarlarında da markamızın saygınlığını, ticari ve kültürel zenginliğimizi en iyi şekilde temsil etmektir.

9. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Yatırım yapmak ya da kendi işini kurmak isteyen girişimcilerimize sektör lideri olarak başarı ve istikrar vaat ediyoruz. Gelecek değerinin daha da artacağını düşündüğümüz , karlı ve modern bir kuru temizleme mağazası kurma fırsatını profesyonel olarak kurma fırsatı veriyoruz.